sanalbasin.com üyesidir
 


 
 

Font Boyutunu Büyüt Font Boyutunu Küçült Yazıcı Dostu Bu Haberi Arkadaşınıza Gönderin
DUVAR YIKARAK ODA BİRLEŞTİRMEDEN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLERBilgilerin sadece burayla kalınmaması ve gerekli bilgilerin alınacağı yerleri (Belediye, Hukuki Kısımlar, Mimarlar) ile görüşmelerin mutlaka yapılması gereklidir.


Bu Haber 357 Defa Okundu ve 0 yorum eklendi.
Eklenme Tarihi : 2020-01-28 16:23:15

Toplu konutlarda Doğal afetler meydana geldiğinde bazı evlerin yıkılıp diğer evler yıkılmıyor yada az hasar görüyorsa, yıkılan evin içinde bilinçsiz değişiklik yapılmış olasılığı çok yüksektir.

 

Tadilat yada oda genişletmede inşaata başlamadan önce Belediyeler ve Hukuki kısımlarını araştırınız, özellikle toplu konut sahiplerine duyurulur.

 

Bunlarla ilgili yatığımız araştırmalarda aşağıdaki bilgileri bulduk. Belediyeler ve Hukuki kısımlarını araştırmadan yapılan işlemlerde sorumlunun ev sahibi olduğunu unutmayın. Bilgilerin sadece burayla kalınmaması ve gerekli bilgilerin alınacağı yerleri (Belediye, Hukuki Kısımlar, Mimarlar) ile görüşmelerin mutlaka yapılması gereklidir. Bazı bilgiler aşağıdadır.

 

 

Duvar Yıkarak Oda Birleştirmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 

Evlerinizdeki kullanım alanlarının daha geniş olması için yapacağınız duvar kırma işlemi ile bilmek isteyeceklerinizi anlattık.

 

Evlerin mevcut mimari yapıları arasından ihtiyacınıza en uygun olanlar arasından bir seçim yapsanız bile zaman içerisinde ailenizin büyümesi ya da ihtiyaçlarınızın değişmesi halinde bazı tadilat işlemlerinin gerçekleştirilmesi zorunlu olabiliyor. Yapılacak olan birçok tadilat işleminin arasında duvar yıkarak oda birleştirme ise en çok uygulananlar arasında bulunuyor. Birçok insan ışığın bol olduğu, geniş kullanım alanlarını tercih ettiği için duvar kırarak iki odayı birleştirip tek oda haline getirebiliyor. Ancak bunun dışında, balkonu odaya eklemek, havalandırma taktırmak, pencere sayısını artırmak, yeni bir giriş kapısı oluşturmak gibi başka birçok sebeple de duvar kırma işleminin gerçekleştirilmesi mümkün. Basit olmayan bu tadilat işlemine başlamadan önce bazı şeyleri bilmeniz de hayati derecede öneme sahip bulunuyor.

 

Taşıyıcı Yapıyı Göz Önünde Bulundurun

 

Duvarlar, temel olarak üst üste konmuş tuğlalar sayesinde iki odayı birbirinden ayıran yapılardır. Aynı zamanda ısı, ses ve ışık yalıtımı gibi bir işlevsellikleri de vardır. Ancak bunun dışında, taşıyıcı olma niteliğine de sahip olabilir. Bazı duvarların içinden geçen kolon ve kirişler duvarın bu yönde bir işlevselliği olduğunu da gösterir. Bu durumda, bir duvarı yıkmadan önce taşıyıcı elementlerden birini içerip içermediğine bakılması gerekir. Kolon ya da kirişlerin geçtiği duvarlarda yıkım işlemi gerçekleştirmek bütün tavanın çökmesine sebep olabilir ve hayati bir tehdit unsuru barındırır. Bu yüzden hem yıkım işlemine başlamadan önce duvarın niteliğinin belirlenmesi hem de işlemi profesyonel birinin yapması gerekir.

 

Elektrik Kablolarını Kontrol Edin

 

Eğer iki odayı birleştirme amacıyla duvarı yıkacaksanız dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da elektrik tesisatıdır. Duvarların içinden geçen elektrik kabloları varsa yıkım işleminin yapılması mümkün olmayabilir. Duvarın bir kısmının yıkılmasının söz konusu olduğu pencere ya da fan takılması gibi durumlarda ise elektrik kablolarına zarar verilmeden yapılması gerekmektedir. Her ihtimale karşı işlem başlamadan önce sigortaların kapatılması da olası bir tehlikenin önüne geçilmesini sağlar.

 

Su Tesisatına Zarar Gelmesini Önleyin

 

Tıpkı elektrik kabloları gibi duvarın içinden geçen su borularının da bir yıkın işlemi sırasında zarar görmemesi gerekir. Tesisat olan duvarın yıkılmadan önce boruların nereden geçtiğinin belirlenmesi olası bir zararın önüne geçer. Bu yüzden yıkım işlemine başlamadan önce hem belirlenimin yapılması gerekir hem de su vanalarının kapatılarak işlemin başlaması gerekir. Tüm bunların yanı sıra su tesisatından anlayan birinin bir aksilik çıkması durumunda müdahale etmesi için tadilat alanında bulunması da faydalı olabilir.

 

Gerekli İzinleri Alın

 

Duvar yıkma işlemlerinin bazıları dış cepheyi de değiştirecek şekilde yapılabilmektedir. Bu durumda mutlaka gerekli izinlerin de almalısınız. Taşıyıcı yapının zarar görmesi halinde risk altında olacak can güvenliğinin korunmasına dayalı olarak değişen yasalar yapılacak olan bu gibi işlemler için izin alınmasını da zorunlu kılmaktadır. Bunun dışında tadilatın gerçekleşeceği zaman dilimleri ve süresi konusunda da bir kısıtlama söz konusudur. Bu kuralları ihlal edecek bir çalışmaya girişmeniz cezai işleme tabi tutulmanıza sebep olabilir.

 

Piyasa Araştırması Yapın

 

Profesyonel bir ekiple çalışmanız işlerin aksamadan ve sorunsuz yönetilmesi açısından önemlidir. Ancak her firmaya ve yapılacak işin kapsamına göre duvar kırdırma maliyeti de değişiklik göstermektedir. Bu yüzden işlemlere başlamadan önce bütçenize uygun birpiyasa araştırması yapmak ve bütçeniz dahilindeki en iyi firma ile çalışmak hem zaman hem de maliyetten tasarruf etmenizi sağlar.

Kaynak : https://insaathesabi.com/blog/duvar-yikarak-oda-birlestirmeden-once-bilmeniz-gerekenler/

 Ultra Lüks Neşeli Karışık Hediye Paketi

Yeni Yıla Tatlı Yiyerek Girmeye Ne Dersiniz?
ciceksepetiToyzz Shop TR

patirti

Nike TR

Aliexpress TR

Aliexpress TR

Woohoobox TR

DHgate WW

Kaspersky Many GEOs

fiyatuygun

Woohoobox TR

Sembolgold

Fırsat Me

Life is Feudal: Forest Village [CPS] Many GEOs

Destekten

DiscoverCars WW

Drimsim WWAddax TR

Etiketler : duvar yikarak oda birlestirmeden once bilmeniz gerekenler

Gezenti Haber Kara Bilişim - DUVAR YIKARAK ODA BİRLEŞTİRMEDEN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER
Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum eklendi.Çalın Yeni Haber Sitesi

Çalın Yeni Haber Sitesi - ( 2018-02-10 22:39:48 )
Logomuz Belli Oldu - ( 2018-02-27 22:52:42 )
PAMUKKALE’YE 2 SAAT - ( 2018-04-02 22:48:43 )
BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI - ( 2018-07-31 22:47:00 )
ÜZÜM FİYATLARI BELLİ OLDU - ( 2018-08-15 09:54:00 )
BAĞBOZUMU FESTİVALİ ÜZÜM YARIŞMASI - ( 2018-08-16 18:37:58 )
KUVVETLİ FIRTINA UYARISI - ( 2018-09-26 09:36:25 )

Anasayfa |  Resim Galerisi |  Haberler |  İletişim  |  Künye

2018 - 2020 © Kara Bilişim Bünyesindedir... Telif ve Haber Hakları Kara Bilişime Aittir...