sanalbasin.com üyesidir
 


 
 

Font Boyutunu Büyüt Font Boyutunu Küçült Yazıcı Dostu Bu Haberi Arkadaşınıza Gönderin
PAÜDE İSLAM DÜNYASINDAKİ BİLGİNLERİN BİLİM VE TEKNOLOJİYE KATKILARI KONUŞULDUPAÜ’de İslam Dünyasındaki Bilginlerin Bilim ve Teknolojiye Katkıları Konuşuldu


Bu Haber 519 Defa Okundu ve 0 yorum eklendi.
Eklenme Tarihi : 2019-04-19 22:31:42

PAÜ’de İslam Dünyasındaki Bilginlerin Bilim ve Teknolojiye Katkıları Konuşuldu

 

Pamukkale Üniversitesi “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Etkinlikleri” çerçevesinde İlahiyat Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı işbirliğinde: “Müslüman Bilim Adamlarının Bilim ve Teknolojiye Katkıları” adlı konferansın konuğu Prof. Dr. Mehmet Bayraktar oldu.

 

PAÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa Rektör yardımcısı Prof. Dr. Rafet Kılınçarslan, Genel Sekreter Prof. Dr. Mehmet Ali Sarı, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulhamit Birışık, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Müslüman Bilim Adamlarının Bilim ve Teknolojiye Katkıları başlıklı konferansının konuğu olan Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Bayraktar birikimlerini Pamukkale Üniversitesi öğrencilerine aktardı.

 

Felsefe tarihi, İslam felsefesi Tarihi, Bilim Tarihi, Bilim Felsefesi gibi alanlarda akademik çalışmaları bulunan Prof. Dr. Mehmet Bayraktar, Müslüman bilim adamlarının matematik, astronomi gibi bilimlere kazandırdıklarıyla, günümüz teknolojisine yaptıkları katkılardan bahsetti. Prof. Dr. Bayraktar konuşmasına bilim felsefesi üzerine birkaç söz söyleyerek başladı. İslam dünyası bilginlerinin: bilim alanındaki büyük başarılarını hatırlatan Prof. Dr. Bayraktar, bilim ve teknoloji alanlarında dünya bilim tarihine yapılan katkılara dair; Matematiğin yanı sıra çeşitli gözlemevlerinde çalışmalar yürüten ve sıfırı sayı olarak kullanan Harezmi’yi, “zero” kelimesinin Arapça’ dan diğer dillere geçtiğini, Pasteur’dan önce İstanbul’da Osmanlı Dönemi’nde çiçek aşısının bulunmasını, astronomi ve matematik alanında Biruni ve Batı’da kimyanın babası olarak tanınan ünlü kimyacı Cabir bin Hayyan ve daha bir çok Müslüman bilim adamının bilgilerini katılımcılara aktardı. 

 

İslam Altınçağını Yaşarken Batı Ortaçağ Karanlığında Yaşıyordu

 

Konuşmasında; “İslam uygarlığının, bilim ve teknoloji alanlarında büyük atılımlar gerçekleştiren ve bugün insanlığın ortak hafızasında yer etmiş önemli bilim adamları yetiştirdiğine vurgu yapan Prof. Dr. Bayraktar sözlerini şöyle sürdürdü: “Müslüman bilim adamları teknik ilimler, tıp, astronomi, matematik ve kimya gibi birçok alanda önemli neticeler elde etmişlerdir. Medeniyet ve kültür sahasında kısa zamanda kendilerini tüm dünyaya kanıtlamışlardır. Batı Ortaçağ’da karanlık çağını yaşarken, İslam'ın Altınçağı olarak da adlandırılan bu dönemde Müslümanlar buluşlarıyla pek çok alanda bilimin gelişmesine katkıda bulunmuştur. İslam bilginlerinin eserlerinin Latinceye ve diğer dillere çevrilmesiyle de kendilerinden sonra gelen bilim adamlarına yol gösterici olmuşlardır”.

 

Konferans boyunca İslam bilginlerinin, bilimsel alanda yaptıkları birbirinden değerli çalışmaları etkileyici ve ayrıntılı bir biçimde aktaran Prof. Dr. Mehmet Bayraktar öğrencilerin sorularını yanıtladı.

 Çal Halk Eğitim Merkezi Üretimi Maske Siparişi Verebilirsiniz.

ciceksepetikara

Ultra Lüks Neşeli Karışık Hediye Paketi

Yeni Yıla Tatlı Yiyerek Girmeye Ne Dersiniz?
ciceksepetiToyzz Shop TR

patirti

Nike TR

Aliexpress TR

Aliexpress TR

Woohoobox TR

DHgate WW

Kaspersky Many GEOs

fiyatuygun

Woohoobox TR

Sembolgold

Fırsat Me

Destekten

DiscoverCars WW

Drimsim WWAddax TR

Etiketler : paude islam dunyasindaki bilginlerin bilim ve teknolojiye katkilari konusuldu

Gezenti Haber Kara Bilişim - PAÜDE İSLAM DÜNYASINDAKİ BİLGİNLERİN BİLİM VE TEKNOLOJİYE KATKILARI KONUŞULDU
Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum eklendi.


  • KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİDenizli

KONTROLLÜ PATLATILDI

DENİZLİ ULUS'TA BOMBA - ( 2018-03-02 23:01:47 )
YEME DE YANINDA YAT UYGULAMASI BU OLSA GEREK - ( 2018-04-10 17:53:25 )
Deprem! - ( 2018-04-14 15:34:57 )
TKK EMEKLİLERİ İFTARDA BULUŞTU - ( 2018-06-02 16:48:39 )
RAMAZAN BAYRAMI NAMAZI SAATİ - ( 2018-06-14 17:04:47 )
ÇAMELİLİ DEV ARAMIZDAN AYRILDI - ( 2018-07-18 10:53:22 )
ÇAMELİDEN ELEKTRİKLİ OTOMOBİL - ( 2018-08-20 15:02:49 )

Anasayfa |  Resim Galerisi |  Haberler |  İletişim  |  Künye

2018 - 2020 © Kara Bilişim Bünyesindedir... Telif ve Haber Hakları Kara Bilişime Aittir...